وروستي:

فشار سازمان‌های حقوق بشری بر سازمان ملل برای تقبیح اقدامات چین علیه مسلمانان

پنج سازمان حقوق بشری، دیروز سه‌ شنبه (26 سنبله)، در نامه‌ای از دبیرکل سازمان ملل متحد خواستند تا اقدام دولت چین در بازداشت بیش از یک میلیون مسلمان در منطقه سین‌کیانگ را محکوم کرده و خواستار تعطیلی فوری کمپ‌های بازداشت دولت پکن شود.
به گزارش سنی‌آنلاین، ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد؛ این سازمان‌ها در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، اقدامات مذکور را گامی مهم در مواجهه با «یکی از کلیدی‌ترین چالش‌های حقوق بشری دوران ما» توصیف کردند.
این نامه به امضای دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل، کمیسیون بین‌المللی حقوقدان‌ها، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر و کنفرانس جهانی اویغورها رسیده است.
این پنج سازمان حقوق بشری به آنتونیو گوترش علیه «اتخاذ هرگونه اقدامی که احتمالا به داستان‌سرایی پکن اعتباری بدهد که بازداشت‌های غیرقانونی بیش از یک میلیون اویغور و دیگر مسلمانان را یک “تدبیر ضروری برای مقابله با تروریسم”، نشان دهد» هشدار دادند.
آنها در این نامه تصریح کردند: دبیرکل سازمان ملل متحد نه‌تنها از انتقاد آشکار از چین خودداری کرده است، بلکه “با وجود نگرانی‌های حقوق بشری حاصل از اقدامات پکن، ابتکار کمربند و جاده پکن را که سین‌کیانگ در آن بخش اصلی شمرده می‌شود، ستوده است.”
این گروه‌های حقوق بشری اعلام کردند: «سکوت همگانی بر سر بازداشت جمعی در سین‌کیانگ، آن‌هم به بهانۀ چنین تفسیر پرمناقشه‌ای، حامل پیام دلخراش بی‌توجهی به میلیون‌ها مسلمان ترک‌زبان است که در هراس مداوم برای جان خودشان و خانواده‌هایشان به‌سر می‌برند.»
سازمان‌های حقوقی مذکور از دبیرکل سازمان ملل متحد خواستند تا برای شنیدن گرفتاری این مردمان با نمایندگان اویغورها به صورت مستقیم دیدار داشته باشد. این گروه‌های حقوق بشری گفتند، توجه دبیرکل سازمان ملل به این موضوع اهمیت دارد.

گفتنی‌ست دبیرکل سازمان ملل پیش‌تر نیز بابت رویکرد غیرعلنی و ناکامی در مواجهه آشکار با بازداشت اویغورها و دیگر اعضای گروه‌های قومی مسلمان به دست چین، مورد انتقاد قرار گرفته بود.
همچنین ۲۲ کشور غربی نیز با انتقاد شدید از سیاست‌های تبعیض‌آمیز پکن علیه مسلمانان اویغوز، خواستار پایان بازداشت‌های خودسرانه جمعی و دیگر سوءرفتارها با اویغورها و دیگر مسلمانان در منطقه سین‌کیانگ شده بودند.

منبع: سنی آنلائن